کاربردهای انرژی هسته ای در پزشکی و درمان بیماریها

دسته بندي : علوم پزشکی » پزشکی
تحقیق در مورد کاربردهای انرژی هسته ای در پزشکی و درمان بیماریها
تعداد صفحه:  24

نوع فایل: Word

فرمت فایل: docx

*** قابل ویـرایش


فهرست مطالب

پرسش های اصلی تحقیق

پرسش های فرعی تحقیق

شیوه گردآوری اطلاعات

مقدمه

انرژی هسته ای چیست؟

همجوشی هسته ای

تاریخچه
نقش مواد رادیو اكتیو (انرژی هسته ای ) در تشخیص بیماری و درمان

1- قلب و عروق 

2- بیماریهای استخوان

3- بیماریهای تیروئید

4-عفونت یا آبسه های نامشخص

5- PET اسكن تابشی

6- تشخیص پخش شدن و گسترش تومورها به استخوان

7-تحقیقات پزشكی

8- موارد درمانی بیماریها

9- مزایای مواد رادیو اكتیو یا ایزوتوپهای رادیواكتیو

10- سي‌‌‌‌تي اسكن

11- ام.آر.آي

12- گامانايف (تيغ گاما) 

تشخیص بیماری‌ها با کمک مواد هسته‌ای

کاربرد انرژی هسته ای در موارد غیر پزشکی

- کاربرد تکنیک های هسته‌ای در مدیریت منابع آب 

- کاربرد انرژی هسته‌ای در بخش صنایع غذایی و کشاورزی

- کاربرد انرژی اتمی در بخش صنایع 

- کاربرد تکنیک های هسته‌ای در شناسایی مین های ضد نفر

- کاربرد انرژی اتمی در تولید الکتریسیته

* کاربرد انرژی اتمی در بخش دامپزشکی و دامپروری

مزایای انرژیهای هسته ای نسبت به انرژی فسیلی

گازهای گلخانه‌ای

زباله‌ها 

بهداشت و سلامتی

آسیبهای وارد شده به زمین

نتیجه گیری

منابع

 

پرسش های اصلی تحقیق

1.               انرژی هسته ای چه تأثیری در پزشکی و درمان بیماری ها دارد؟

 

پرسش های فرعی تحقیق

1.               انرژی هسته ای چیست؟

2.               انرژی هسته ای چه کاربردهای در موارد غیر پزشکی دارد؟

3.               مقایسه انرژی هسته ای و انرژی فسیلی و بررسی مزایا و معایب آنها

 

شیوه گردآوری اطلاعات

شیوه گرد آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای می باشد و در این تحقیق از کتاب ، مجله و اینترنت به عنوان ابزار گردآوری اطلاعات استفاده شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

مقدمه

علوم و فناوری هسته‌ای در حال حاضر به عنوان فناوری برتر (های تک) محسوب می شود. امروزه تأثیر این علوم بر افزایش دانش بشری، طبیعت حاکم و ارائۀ رفاه و خوشبختی به زندگی بشری غیرقابل تردید می باشد و می تواند به عنوان یک عنصر اساسی و مبنای ضروری برای توسعۀ پایدار به شمار آید. درطول نیم قرن گذشته، در پرتو تلاش‌های دانشمندان در سراسر جهان این فناوری نقش مهمی را در توسعۀ صنعت،‌ کشاورزی و پزشکی ایفاء کرده است. استفادۀ رادیوایزوتوپ ها در شناسایی و درمان بیماری ها، کاربرد فناوری هسته‌ای در تولید برق و تولید مواد باکیفیت و مقاومت ویژه و همچنین تولید محصولات کشاورزی مقاوم در برابر خشکسالی و آفات فقط برخی از کاربردهای این علم در پزشکی، صنعت و کشاورزی می باشد.

فناوری هسته‌ای علاوه بر تأمین انرژی پاک، کمک می کند تا: تشخیص پزشکی بهبود یابد، بیماری های بشری درمان شود، تغذیه بشر افزایش یابد، از سلامت حیوانات اهلی مراقبت شود، منابع آبی توسعه یابند، حیوانات خطرناک نابود شوند، بهره وری کشاورزی بهبود یابد، مواد غذایی تأمین شود، کنترل کیفیت صنعتی تقویت شود، و علم شناخت محیط زیست پیشرفت یابد. انرژی هسته‌ای از آن نظر یک فناوری توسعۀ پایدار است که:

·                  سوخت آن تا قرن ها در دسترس خواهد بود؛

·                  سابقۀ بی خطر بودن آن برتر از سایر منابع عمده انرژی است؛

·                  مصرف آن هیچ آلودگی واقعی ایجاد نمی کند؛

·                   منابع باارزش سوخت های فسیلی را برای نسل های دیگر حفظ می کند؛

·                  هزینه های آن قابل رقابت و هم چنان در حال کاهش است؛ و

انرژی هسته ای چیست؟

انرژی هسته ای، انرژی ذخیره شده در داخل یک اتم به شکل نیروهایی است که هسته اتم را به صورت واحد نگه می دارند. دانشمندان یاد گرفته اند چگونه از این نیروها مقادیر زیادی انرژی به دست آورند. این انرژی می تواند برای تولید برق مورد استفاده قرار گیرد.

آلبرت اینشتین هنگام کار بر روی نظریه ی نسبیت، فرمول ریاضی E = mc2 را کشف کرد. این فرمول نشان می دهد که ماده می تواند به انرژی تبدیل شود. گرچه این جمله مفهومی ساده به نظر می رسد، اما درواقع نشان می دهد که از مقدار کمی ماده می توان مقدار زیادی انرژی تولید کرد. این کار را نیز می توان با تقسیم (شکافتن) یک اتم طی فرآیندی به نام شکافت هسته ای انجام داد.

 

همجوشی هسته ای

شکافت هسته ای فرایند تقسیم یک اتم بزرگ به دو یا چند اتم کوچک تر است. هنگامی که یک اتم تقسیم می شود، مقدار عظیمی انرژی آزاد می شود. وقتی انرژی به شیوه ای کنترل شده و آهسته آزاد می شود، می توان از آن برای تولید الکتریسیته استفاده و انرژی خانه ها را تأمین کرد. زمانی که همه انرژی به یک باره آزاد می شود، واکنشی زنجیره ای رخ می دهد که باعث انفجار هسته ای می گردد.

 

تاریخچه
استفاده از انرژی اتمی در رشته های پزشكی و بیولوژی از سال 1896 میلادی یعنی همزمان با كشف اشعه ایكس شروع شد و در مدت كوتاهی با پیشرفت دانشمندان در شناخت پدیده های اتمی , دامنه كاربرد آن گسترش یافت , مواد رادیواكتیو و رادیو ایزوتوپ فصل جدیدی از انقلاب در عرصه پزشكی را گشودند , رادیو ایزوتوپها امروز نه تنها برای تشخیص بیماریها بلكه برای درمان مورد استفاده وسیع قرار میگیرند.

تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیك در كنار سایر روشهای آزمایشگاهی از دیگر موارد كلی میباشد . در فوریه 1896 میلادی پروفسور هانری بكرل بطور اتفاقی متوجه شد كه املاح اورانیوم دارای پرتوهای نامرئی با ضریب نفوذ بالاتر از اشعه (ایكس ) می باشد . این تحقیقات نشان می دهد كه اشعه های X سه گانه دارای منشا مشترك رادیواكتیویته ولی تفاوت در رفتار و عملكرد می باشند , اشعه آلفا , بتا , گاما از مواد رادیو اكتیو منشا میگیرند.

تشخیص ایزوتوپ ها در سال 1919 میلادی با توسعه و امكان sation تكمیل اسپكتروگراف جرمی به وسیله ساتن پذیر شد.

رادیو ایزوتوپها وسیله بسیار ارزنده ای هستند كه برای تحقیقات علمی و آزمایشات عملی در رشته های پزشكی , بیولوژی (زیست شناسی ) , بیوشیمی و بیوفیزیك و كشاورزی كاربرد دارند.
طبق آمار سالهای میلیونها بیمار به وسیله ایزوتوپها درمان یا بیماری آنها تشخیص داده میشود , سیر تحول بهره مندی از آن در چند سال گذشته شگرف بوده است و توانسته در تشخیص زودرس و به موقع و نجات جان بسیار از دردمندان , انقلابی نوین ایجاد نماید.

 

نقش مواد رادیو اكتیو (انرژی هسته ای ) در تشخیص بیماری و درمان

1- قلب و عروق

در این تكنیك از مواد رادیواكتیو برای مشخص كردن جریان خون در قلب رگ های خونی قلب استفاده میشود تالیوم ماده رادیواكتیوی است كه به بیمار تزریق میشود و بیمار پس از تمرین فیزیكی به وسیله دوربین های تعقیب كننده اشعه گاما از قلب بیمار عسكبرداری میشود و با دیگر تست در شرایط استراحت تكرار می گردد و تغییرات جریان خون مرحله فعالیت و مرحله عادی مقایسه شده و برای تشخیص باز بودن عروق قلبی و تصلب شرائین مفید است , بنابراین تالیم اسكن یكی از روش های سودمند تشخیص بیماریهای قلبی است .

 

دسته بندی: علوم پزشکی » پزشکی

تعداد مشاهده: 33 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: docx

تعداد صفحات: 24

حجم فایل:245 کیلوبایت

 قیمت: 4,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل